Aİ ABŞ-ı rüsum qərarlarını geri çəkməyə çağırır, lakin eyni zamanda öz iqtisadiyyatını qorumağa hazırdır
Müəllif - Fərid İslamov - Banco.az
Aİ, ABŞ-ı Avropa mallarına tətbiq etdiyi rüsumları ləğv etməyə çağırıb
Avropa İttifaqı (Aİ), ABŞ-ın Avropa mallarına qarşı tətbiq etdiyi ticarət tədbirlərini hər iki tərəfə ziyanlı hesab edir və Vaşinqtonu onları geri çəkməyə çağırır, – deyə Avropa Komissiyasının mətbuat katibi Olof Jill brifinqdə bildirib.
“Biz açıq şəkildə bildirdik ki, Amerika Birləşmiş Ştatlarının yaxın zamanda tətbiq etdiyi gömrük tariflərini geri çəkməsini istəyirik, çünki bu qərar nə onlara, nə də bizə fayda gətirir. Bu tədbirlər istehlakçılara və müəssisələrə zərər vurur,” – deyə o qeyd edib.
“Biz Aİ-ABŞ ticarət əlaqələrini, dünyanın ən güclü əlaqələrini yenidən qurmalıyıq və onların zəifləməsinə imkan verməməliyik,” – deyə EK nümayəndəsi əlavə edib.
Avropa Komissiyasının ABŞ-ın Avropa mallarına gömrük tariflərini sərtləşdirmək təhdidləri ilə qarşı-qarşıya qalmaqda davam edəcəyinə hazır olub-olmadığı sualına cavab olaraq, Jill bildirib ki, “Söhbət iqtisadiyyatımızın sahələrini qorumaqdan gedirsə və biz əsassız tədbirlərin hədəfi oluruqsa, hər zaman özümüzü müdafiə etmək üçün mümkün olan hər şeyi edirik.”
“Və bu ehtiyac yarandıqda istifadə edə biləcəyimiz bütün lazımi alətlərə sahibik,” – deyə mətbuat katibi əmin edib.