ABŞ və Avropa arasında ticarət müharibəsi 9,5 trilyon dollarlıq kommersiya əlaqələrini təhlükə altına qoyur | Banco.az
ABŞ və Avropa arasında ticarət müharibəsi 9,5 trilyon dollarlıq kommersiya əlaqələrini təhlükə altına qoyur
Müəllif - Fərid İslamov - Banco.az
ABŞ və Avropa arasında ticarət müharibəsinin gərginləşməsi illik təxminən 9,5 trilyon dollar həcmində olan kommersiya əlaqələrini təhdid altına qoyur. Bu əlaqələr ikitərəfli ticarət və investisiyaları əhatə edir, – deyə ABŞ Ticarət Palatasının Avropa İttifaqındakı bölməsi (AmCham EU) hesabatında qeyd edir.
AmCham EU, Avropada fəaliyyət göstərən Amerika şirkətlərini təmsil edir və bildirir ki, tətbiq edilən idxal rüsumları yalnız həmin malların ticarət həcmində deyil, həm də çox daha böyük olan transatlantik investisiyalara mənfi təsir göstərə bilər.
2024-cü ildə ABŞ və Avropa arasında (Böyük Britaniya da daxil olmaqla) malların ikitərəfli ticarətinin həcmi rekord səviyyəyə çataraq 1,3 trilyon dolları, xidmətlər ticarəti isə 750 milyard dolları ötüb. Bu barədə Ticarət Palatası məlumat verib.
Palatanın qiymətləndirmələrinə görə:
• Avropa şirkətlərinin ABŞ-dakı filiallarının satışları 3,5 trilyon dolları ötüb.
• Amerikan şirkətlərinin Avropadakı filiallarının satışları isə 4 trilyon dollara çatıb.
AmCham EU-nun rəhbəri Malte Lohan qeyd edib: “Mallarla bağlı ticarət axınlarına vurulan zərər kifayət qədər böyükdür. Əsas risk isə budur ki, bu təsir digər əlaqələrə də təsir etməyə başlayacaq.”